Arhi­tektuur

Ühe­kordne rida­­e­lamu

Aedlinn

Rabarebase elukeskkond on kavandatud aedlinna põhimõtteid järgides. Suured hoovid ja palju rohelust ning kõik eluks vajalik on käe-jala juures. Sama mõtteviisi järgides on rajatud ka näiteks Nõmme, Pääsküla ja Lilleküla aedlinnad. Rabarebases asuvad kaks mänguväljakut ja kogukonnaplats. Üks aiaga piiratud mänguväljak on rajatud kõige pisematele, teistel ühisaladel leiavad endale meelepärase tegevuse igas vanuses elanikud.

Erilisse fookusesse oleme võtnud turvalise liiklemise. Kõnniteed on mõeldud eranditult jalakäijatele. Vanatoa tee on ohutuse tõstmiseks autode liiklusele ühesuunaline, maksimaalse kiiruse piiranguga 20 km/h. Jalgrattaga on Vanatoa teed lubatud läbida mõlemas suunas. Tänu sellele võivad Rabarebase uusarenduse tänavatel julgelt liigelda nii kõige nooremad kui ka kõige vanemad elanikud.

Maastikuarhitektuurse lahenduse autoriks on Lidia Zarudnaya, kelle büroo kannab nime Positiivne pinnavorm. Ta on õppinud arhitektuuri ja maastikuarhitektuuri nii Peterburis kui Tallinnas. Viimastel aastatel on Lidia olnud kaastegev näiteks Maarjamäe filmimuuseumi välialade, Kommunismiohvrite memoriaali, Narva linnuse ja ka mitmete uusarenduste projektides.

Hooned

Rabarebase aedlinna arhitektuurikeel eristub teistest uusarendustest julguse ja modernistlikusega, kuid on teisalt ka soe ja hubane. Väga suured krundid võimaldasid majaosade pikemad küljed keerata hoovi poole ja pakkuda kõigile tavapärasest palju laiemaid õuealasid. Igal majaosal on oma privaatne terrass koos varjualusega, mida varjab naabri pilkude eest vahesein.

Ruumiplaneeringu loojateks on sajad head inimesed, kes osalesid Pineredi korraldatud uue kodu uuringus. Pärast uuringutulemuste põhjalikku analüüsi sündisid kaks erinevat majatüüpi, mida omakorda on võimalik väga mitmel viisil ümber kujundada. Sedasi peaks igaüks leidma endale meelepärase lahenduse. Kõigi Rabarebase kodude südameks on avar ja hõlpsasti tsoneeritav elutuba. Saunad paiknevad köökide läheduses, et võimaldada nende ristkasutust eesruumina. Panipaiga ja kapiruumi on piisavalt ning hästi läbimõeldud uste ja akende asetus võimaldab magamistubades mitmeid erinevaid mööblipaigutusi. Teise korruse magamistoad on küll pindalalt väikesed, kuid kõrge viilkatusealune lagi loob hoopis uutmoodi ruumikogemuse.

Järgmine teema
Siseviimistlus

Kodulehel kasutatud pildid on illustratiivsed ning võivad erineda lõplikult välja kujunevast elukeskkonnast.